Tran i jego właściwości.

jak stosować tran w kapsułkach

Tłuszcze w Naszym organizmie pełnią ogromną rolę. Są to grupy związków nierozpuszczalnych w wodzie. Tłuszcze te składają się z wielu łańcuchów i w zależności od struktury mają wiele właściwości. Bardzo istotną rolę pełnią w mózgu, ponieważ mózg właśnie składa się w około 60 procentach z tłuszczów. Dlatego tak bardzo istotne jest spożywanie tłuszczów dobrych i odżywczych szczególnie u dzieci.

Tłuszcze wartościowe dla ciała możemy znaleźć w orzechach, nasionach, pestkach dyni, rybach czy oliwie. Jednym z kluczowych suplementów diety jest tran, który zawiera wartościowe tłuszcze OMEGA-3. Tran składa się z takich kwasów jak kwas eikozapentaeonowy EPA i kwas dokozaheksaeonowy DHA. Kwasy te znajdują się przede wszystkim w rybach, jednak z racji posiadania przez niektóre ryby także szkodliwej rtęci, lekarze i dietetycy zalecają taką formę suplementacji jak tran.

Co daje tran naszemu organizmowi?

Tran w Naszym organizmie, a przede wszystkim w mózgu spełnia ogromną rolę. Kwasy tłuszczowe zawarte w tranie są niezbędne do prawidłowego działania układu odpornościowego. Ważne jest to szczególnie u małych dzieci zaczynających naukę w szkole czy przedszkolu, gdyż wtedy może ono spotkać się z przeróżnymi wirusami i bakteriami. Tran ma także bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o mózg, prawidłowy rozwój dziecka, zdolności poznawcze. Tran stosuje się u dzieci w leczeniu nadpobudliwości, impulsywności, zaburzeń w rozwoju, w umiejętności uczenia się i zapamiętywania. Podaje się go także dzieciom mających problemy z pamięcią i koncentracją.

Jakie dawki tranu spożywać?

Minimalna zalecana dzienna dawka dobrych kwasów tłuszczowych to około 1, 5 g danego rodzaju tłuszczu. Na każdej ulotce, etykiecie suplementu można znaleźć takie informacje. Plusem jest to, że tranu nie można przedawkować, jeśli jest go za dużo w organizmie jest wydalany naturalnie. Kwasy tłuszczowe w tym tran powinno stosować się u dzieci, u których zauważono na przykład wahania nastroju, problemy z koncentracją, suche, łuskowate obszary skóry, suche włosy, nadmierne pragnienie, chodzenie na palcach czy zjadanie samego masła lub margaryny.

Pamiętać należy także o tym, że jeśli do organizmu nie są dostarczane dobre kwasy tłuszczowe są zastępowane tymi złymi, czyli tłuszczami pochodzącymi ze smażenia, frytek, chipsów, co niekorzystnie wpływa na organizm, a szczególnie na rozwój dziecka w tak ważnym okresie jakim jest dorastanie. Tran jest w dzisiejszych czasach eliksirem, który umożliwia prawidłowe działanie i funkcjonowanie, a badań dotyczących zalet podawania tranu u dzieci i jego właściwości jest coraz więcej.